Studené ruce, nohy a všeobecná promrzlost: 12 tipů, jak s tím bojovat
Se zimou bojuju už od puberty a vím, že v tom nejsem sama. Speciálně holky s tím často mají podobný problém. Dokud je 25 stupňů a více, jsem spokojená (i když někdy je 30 a teče mi pot v pramíncích a nohy mám zmrzlé stejně). Údajně se jedná o diagnostikovanou poruchu – Raynaudův syndrom, který způsobuje stažení malých cév v končetinách a nedostatečné prokrvování. Souvisí s nízkým krevním tlakem.
Léčba existuje jen omezeně. Je ale pár pravidel, kterými si můžete trochu pomoci. Většina z nich je poměrně banálních – a možná i proto je snadné je dodržovat.
- První pomoc na začátek:horká voda. Vana nebo alespoň sprcha a na aspoň patnáct minut. Jinak se zahřejí pouze „povrchové vrstvy“, ale mráz zůstane uvnitř. Hned po koupeli se pořádně oblečte a zabalte do županu nebo do deky. I když vám teď teplo je, ke zpětnému prochladnutí dojde za pár minut.
- Gingo biloba – o jeho účincích jste jistě slyšeli. Podporuje prokrvování, takže třeba zvyšuje schopnost se soustředit (prokrvení mozku) a i těm studeným končetinám může pomoct. Musí se ale brát pravidelně, ne jen v případě problémů.
- Zvyšování tlaku krve: panák alkoholu, káva. Panák alkoholu se dá použít hned po probuzení, jeho účinek je ale spíše krátkodobý (půl hodiny). Po odbourání většiny alkoholu z krve se problémy vrací. Jako první pomoc třeba na zimní procházce je kelímek svařáku nebo punče fajn.
- Nepodceňte oblečení! I když zimu pociťujete hlavně na rukou a nohou, v teple musíte mít hlavně tělo.Když vám bude teplo celkově, ani končetiny nepromrznou tak rychle. Pořiďte si tedy bundu nebo kabát, co sahá přes zadek.Stehnům totiž jen tenká vrstva kalhot nestačí.
- Investujte i do dalších kusů oblečení. Pořádné teplé boty s kožíškem a s místem na tlustou ponožku. Pozor, ať se vám v nich ještě můžou hýbat prsty, pokud si botu moc sešněrujete, dopadne to hůř než líp.
- Rukavice – vyberte si pořádné zateplené neprofoukavé palčáky. Pokud máte oddělené prsty, neudržíte v nich tak snadno teplo jako v palčácích. Já mám své z Tchiba, ze zimní kolekce. Stály cca 300 Kč a jsou naprosto perfektní, chodím v nich i po Praze.
- Hřející polštářky – prodávají se také třeba v Tchibu nebo v domácích potřebách. „Prolomíte“ plíšek a oni hřejí cca na 50 stupňů po dobu půl hodiny. Ideálně, když se vám vejdou do těch rukavic.
- Tchibo nabízí ještě jednu věc – elektrický vyhřívaný ledvinový pás. Je na akumulátor, takže si jej můžete obléct klidně na procházku pod bundu.
- Zpět k oblečení – nezapomeňte na čepici. Pověra říká, že přes hlavu odchází 90% tepla, což sice asi není pravda, ale uvidíte, že když si navlečete kulicha a kapucu, bude vám líp.
- Teplý čaj v termosce také pomůže. Opět platí, že rozehřátí uvnitř v těle se přenese i ke končetinám.
- A nakonec možná to nejdůležitější – oběh vám rozproudí pohyb. Nemusí se jednat hned o cvičení, pomůže pár poskoků, chůze do kopce nebo do schodů a nebo alespoň stoupání si na špičky a zpátky v co nejrychlejším tempu.
- A pokud jste na procházce v zimě, snažte se pořád jít, ideálně trochu rychlejším tempem, a nezastavovat se. I když v tu chvíli vám ještě teplo je, omezení pohybu k promrzání směřuje.