Vánočka – 12 tipů, aby se zaručeně povedla

Vánočka je natolik tradiční produkt, recept předávaný z generace na generaci, že jich bude existovat nejspíš stejné množství, jako je domácností. Navíc kynuté těsto je kynuté těsto a toho se kuchařští začátečníci obvykle bojí. Je to přece jen živý organismus. Přesto se nejedná o nic složitého, stačí jen dodržet pár pravidel a nepanikařit, když se hned nedaří:-) Pojďme si tedy ty nejdůležitější věci odkrýt.

Není moc receptů, které si pamatuju z hlavy. Proč si to pamatovat, když si to taky můžu kdykoliv najít, že:–) Recept na vánočku si ale pamatuju. Není to totiž jen vánočka, co z těsta připravíte. Využijete jej na mazanec a jidášky na Velikonoce, kynutý koláč s ovocem v létě a nebo švestkový závin na podzim…

Potřebujeme:

  • 500 g mouky
  • 120 g másla
  • 100 g cukru
  • 1 celé vejce
  • špetka soli
  • 1/2 kostičky droždí
  • 100 ml mléka

Do mísy nasypeme mouku, do mouky uděláme důlek, do kterého nasypeme cukr a zalijeme mlékem. Do něj rozdrobíme droždí a necháme asi čtvrt hodiny stát = vzejít kvásek. Mléko se pokryje světle hnědou „pěnou“ vzešlých kvasnic.

Poté přidáme rozehřáté vychladlé máslo a ostatní suroviny a uhněteme vláčné těsto (můžeme si pomoci robotem nebo pekárnou). Necháme asi hodinu vykynout a upleteme vánočku.

A teď ty praktické rady:

  1. Vánočka je nejlepší čerstvá, oproti cukroví se tedy nepeče dopředu. Pokud ji chcete na Štědrý den na snídani, pečte dvacátého třetího odpoledne.
  2. Droždí a tedy i těsto je vlastně živý organismus. Pozor na vysoké teploty, třeba při rozpouštění másla – to je pak do těsta potřeba přidat již vychladlé na teplotu těla nebo nižší.
  3. Nejlépe se s těstem pracuje a nejlépe nám vykyne, když mají všechny suroviny pokojovou teplotu (kvasnice jsou chladem „uspané“ z lednice a na pokojové teplotě rychle ožijí).
  4. Těsto musí kynutím zdvojnásobit až ztrojnásobit svůj objem. Pokud se tak nestane, dejte mu ještě půl hodiny až hodinu.
  5. Těsto kyne nejlépe při teplotě okolo 25 stupňů. Pokud máte doma chladněji než třeba 20 stupňů, počítejte na kynutí s dvojnásobkem času.
  6. Pokud chcete kynutí urychlit, můžete dát těsto na topení nebo do trouby se zapnutou žárovkou (jinak vypnuté). Platí bod č. jedna – nechceme kvasinky zabít.
  7. Když máme krásně vykynuté těsto, můžeme z něj tvarovat vánočku. Nebojte se, že nadýchanost splaskne – ona splaskne, ale během chvilky pak hotová vánočka zase nakyne.
  8. Upletenou vánočku dáme na plech a potřeme rozšlehaným bílkem (aby nevysychala a po upečení měla krásnou barvu). Posypeme mandlemi a necháme ještě asi půl hodiny kynout, až vyběhne.
  9. Do vánočky můžeme křížem na svislo zapíchnout dvě špejle. Tak se při pečení nerozjede, což jinak trochu hrozí.
  10. Tradičně se vánočka plete ze tří pater – první ze čtyř pramenu (jako cop), druhé ze tří, třetí ze dvou. Nebo si můžete na youtube najít návody na pletení ze šesti pramenů. Vánočka nevypadá tak pěkně a tradičně, ale nerozjíždí se a lépe drží pohromadě.
  11. Po vykynutí vánočku pečeme asi půl hodiny na 180 stupňů. Pokud příliš tmavne od shora, přikryjeme ji alobalem nebo pečícím papírem. Její upečenost vyzkoušíme špejlí.
  12. Upečenou vánočku necháme úplně vychladnout. Jinak by mohla splasknout a navíc… teplé kynuté těsto způsobuje bolení břicha:-)

 

Pokud se Vám mé recepty a tipy líbí, přihlašte se pod článkem do newsletteru nebo sledujte Facebook K Nakousnutí, ať vám nic neuteče!

Vaření je moje vášeň! Miluju experimentování, vymýšlení nových receptů a práci s čerstvými surovinami. Dovolte mi přenést trochu toho nadšení na vás v receptech nebo kurzech!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top