
Téma týdne: Kvašené potraviny vhodné pro AIP. Dnes: KOKOSOVÝ KEFÍR
KOKOSOVÝ KEFÍR patří mezi ty nejsnadnější potraviny na výrobu a zároveň je velice snadný na konzumaci. K výrobě kefíru potřebujete čisté kokosové mléko (koukněte do souborů na vhodné produkty) a pak nějakou „násadu“ – bakterie, které mléko na kefír prokvasí. V zásadě jsou dvě:
TIBETSKÁ HOUBA – vypadá jako zrnka rýže, případně maličké růžičky květáku (to když se zrnka srostou dohromady). Jedná se vlastně o „domečky“, ve kterých bakterie (samy okem neviditelné) v ohromných koloniích žijí. Obvykle stačí asi 1/2 lžičky zrnek na 1/2 litru kokosového mléka. Jen vložíte do sklenice i s mlékem, zavřete víčkem a necháte kvasit 24-48 hodin – záleží na teplotě v místnosti, přesném poměru houby k mléku a aktivitě vašich kvasinek. Po 24 hodinách je dobré ochutnat brčkem, jestli je směs kvašená tak, že už Vám chutná, nebo zda necháte ještě déle. Také je dobré každých 12 hodin promíchat – tím zaručíte rovnoměrnější prokvašení. Tibetská houba je určena pro kvašení klasického kravského mléka, takže aby prospívala, je dobré ji střídat s mléčnou verzí (která se vyrábí úplně stejně).
TIBI KRYSTALY – KRYSTALY NA VODNÍ KEFÍR – nenechte se zmást – i když jsou určeny na kefír z vody, dají se použít i do mléka. Jen v něm nebudou prospívat trvale, je potřeba nálevy s vodním střídat. Na půl litru kokosového mléka použijte asi 2 lžíce krystalů. Prokvašení trvá stejně dlouho jako u tibetské houby, takže si opět vyzkoušejte, kdy vám kefír bude chutnat. Tibetská houba má údajně rozmanitější množství druhů bakterií, je tedy o chlup vhodnější. Ale důležitější je, co Vám bude chutnat. Oba typy krystalů se příliš nedají koupit, darují se. Poprosit někoho o darování přebytku můžete v této skupině: https://www.facebook.com/groups/1403279383312110/ Máte s kokosovým kefírem zkušenosti?