(Nejen) nízkosacharidový recept: Papričky a kapusta plněné mletým masem s bylinkami, tzatziki a parmazánová mandlová strouhanka
Sehnala jsem tyhle úžasné maličké červené a žluté papričky a zrovna jsem měla v lednici mleté maso, kapustu a bylinky nakoupené na Scuku. Takže jsem si vzpomněla na plněné papriky a udělala je v lehčí, jarní verzi. Mleté maso s cibulkou, hrstí petržele a vajíčkem, není potřeba ani ničím zahušťovat. Papričkám odkrojíme stopku, vytáhneme blány se semínky a prsty nastrkáme náplň.
Pekla jsem v troubě asi hodinu na 90 stupňů, aby se zbytečně nevysušovalo – a pak dopekla asi na 200 stupňů deset minut. Na poslední dvě minutky jsem posypala strouhankou z mandlí a parmazánu v poměru 1:1.
Základ tzatziků jsou čerstvé bylinky – kopr a máta, nemusíte s nimi šetřit. I okurka a jogurt jsou ze Scuku – zejména na chuti bio okurky poznáte obrovský rozdíl! Z okurky jsem vymačkala šťávu, kterou jsem pak použila s perlivou vodou, citronem a trochu soli na limonádu, která mi doplnila minerály po běhu.
Na 4 porce potřebujeme:
- 4 velké listy kapusty s vykrojenými košťály
- 12 malých papriček, případně 4 klasické bílé papriky nebo kapie
- 400-500 g kvalitního mletého masa (vepřové nebo směs s hovězím)
- 1 velká cibule
- 1 vajíčko
- sůl, pepř
- Kelímek bílého jogurtu
- 1 okurka
- hrst nasekaného kopru
- 2 lžíce nasekané máty
- 4 lžíce olivového oleje
- 1 stroužek česneku
- sůl
- 2 lžíce mandlové mouky
- 2 lžíce parmazánu nebo podobného sýru
Kapustu krátce spaříme ve vroucí osolené vodě. Stačí minuta, jen aby změkla a dalo se do ní balit maso.
Masovou směs připravíme z masa, cibulky (nasekané na drobno – větší kousky by vypadávaly), hrsti petržele nebo jiné bylinky, jednoho vajíčka a 1/2 lžičky soli. Dobře uhněteme rukama, abychom rovnoměrně rozptýlili tuk a vyhnali ze směsi všechny vzduchové bublinky.
Paprikám odkrojíme stopku, vybereme blanky se semínky a dobře naplníme (lépe se to dělá postupně, po menších kouscích masové směsi). Asi stejné množství masa v podobě malých válečků zabalíme vždy do poloviny listu kapusty (která nám vznikla vykrojením košťálu).
Péct můžeme pomalu, jak je uvedeno výše, nebo bude fungovat i 180 stupňů asi půl hodiny až 40 minut, papriky se trochu svraští a pustí šťávu, tou dobou už bude maso v nich pěkně propečené. Na poslední 3 minuty posypeme parmazánovou strouhankou a dopečeme.
Na tzatziki nastrouháme okurku na jemno, osolíme a necháme „vypotit“, přebytečnou vodu vymačkáme a použijeme třeba do „limonády“, protože jinak by nám tzatziki moc naředila. Jogurt dáme do misky a vmícháme/všleháme olivový olej. Přimícháme okurku, bylinky, prolisovaný česnek, případně podle chuti dosolíme.
Podáváme ideálně ihned a tzatziky rozdělíme mezi všechny strávníky, případně dojíme lžičkou. Druhý den už to nebude ono, začne se nám oddělovat voda a konzistence už nebude tak pěkně krémová.