(Nejen) nízkosacharidový recept: Domácí sušené maso „jerkys“
(Nejen) v paleo nebo nízkosacharidové stravě je domácí sušené maso oblíbenou pochoutkou, ať už pro případy nenadálého hladu/chuti a nebo jako vhodné přenosné jídlo na cestování. Kupované jerky je ale dost drahé a nemáte kontrolu nad surovinami. Připravte si tedy sušené maso doma a ochuťte si jej přesně tak, jak chcete.
Klasické jerkys je z celého masa – „steaku“, což ale na práci doma není moc praktické. Kdo má sušičku, může vyzkoušet, v troubě nedoporučuji. Varianta s mletým masem je ideální – maso se hezky prosuší, není tak tvrdé, neleze tolik do zubů:-) a ještě se snáze ochutí.
I když se to zdá hodně, nevyplatí se příliš pracovat s menším množstvím masa než 1/2 kg. Za prvé, sušení trvá poměrně dlouho, za druhé, uvidíte, že maso zmizí tak rychle, že byste litovali, že ho není víc:-)
Potřebujeme:
- 1/2 kila (bio) hovězího mletého masa
- malou lžičku soli
- čerstvě mletý pepř
- koření dle chuti, např. coconut aminos, fermentovaná sojová omáčka, uzená paprika a podobně
Mleté maso dobře propracujeme (ideálně rukama) se všemi surovinami. Můžeme ochutnat (pokud nemáme strach ze syrového hovězího masa) – musí být chuťově intenzivní, „lehce přesolené“ a překořeněné, protože tepelnou úpravou se část chuti ztratí.
Na desku stolu si rozložíme pečící papír a maso na něm klasickým válečkem omytým ve vodě (aby se maso nelepilo) vyválíme tak do tloušťky 8 mm (rozměr velkého plechu). Rozkrájíme nožem nebo rádýlkem na proužky trochu větší, než chceme mít ty výsledné (protože se pečením smrskne). A dáme péct do trouby na 90 stupňů na 40 minut. Cílem je podrobit maso takové teplotě, abychom měli jistotu, že zahubíme všechny mikroorganismy. Zároveň se z masa vypeče přebytečný tuk – který je jediné, co se na dobře usušeném masu může kazit.
Po 40 minutách budeme mít z plátu jednu spečenou placku plavající ve spoustě masové šťávy:-) Šťávu slijte a uchovejte (např. jako základ omáčky ke steaku). Maso otočte a máte-li možnost, položte na nějakou mřížku, aby k němu mohl vzduch z obou stran (není ale úplně nutné). Teplotu v troubě snižte na 50 stupňů, zapněte horkovzduch, pokud máte, a ideálně otevřete i dvířka trouby cca na centimetr (můžete do dvířek vložit konec vařečky). Takto sušte ještě cca 3 hodiny (ještě průběžně otáčejte), nebo tak dlouho, dokud je maso správně žvýkací, ale přitom ještě ne tvrdé na kámen.
Necháme trochu vychladnout a rozlámeme na proužky, které zůstaly díky nakrájení před pečením lehce znatelné.
Pokud je maso dobře usušené, uzavřené v krabičce vydrží i 14 dní, doporučuji ale raději neskladovat tak dlouho a nebo v lednici. Dost pravděpodobně uvidíte, že tak dlouho opravdu nevydrží. Na to je to příliš velká dobrota:-)