Naše tradiční recepty na cukroví
Jsem experimentátor. Ráda zkouším nové věci, nové chutě… ale jsou okamžiky, kdy dám přednost tradičním receptům. Vánoce jsou přesně tím momentem. Máme několik osvědčených druhů cukroví, co pečeme v rodině co pamatuju. A i když si každý rok zkusím nový druh nebo dva, ty tradiční jsou základ. Bez nich by to prostě nebyly Vánoce.
Poslední roky to máme s mamkou a sestrou rozdělené. Každá pečeme něco, pár druhů a nakonec to dáme dohromady a máme toho na ochutnávání (a rozdávání) spoustu.
Snad nejtradičnějším receptem jsou vanilkové rohlíčky a ty peče vždycky mamka. Umí je prostě nejlíp…
Vanilkové rohlíčky
- 20 dkg hladké mouky
- 30 dkg másla
- vanilkový cukr
- 15 dkg oříšků
- 1 vejce
- 10 dkg cukru
Všechny suroviny spojíme rukou do měkkého nelepivého těsta. Dáme odpočinout do lednice – alespoň na hodinu, ale lépe do druhého dne. Pak tvarujeme rohlíčky – nejlepší jsou ty ručně dělané. Jsou křehčí než ty, které se vyrábí „namačkáním“ do silikonové formy. Pečeme do zezlátnutí na 180 stupňů, jen pár minut. Část rohlíčků obalujeme v moučkovém cukru – mamka má velkou nádobu, ve které má trvale smíchaný cukr s pár kousky vanilkového lusku, takže ten cukr pak krásně voní. Obalujeme až studené, na ještě teplé rohlíčky se cukr lepí víc a nám to pak přijde zbytečně sladké. A zbytek necháme neobalený – mně to třeba stačí méně sladké, takhle si může každý vybrat.
Dávka vyjde na tři hustě pokryté velké plechy.
Další maminčin recept jsou Išlské dortíčky. To je mé nejoblíbenější cukroví. Miluju vlašské ořechy, které jsou zde v těstě, krému a i jako ozdoba nahoře. Úžasná dobrota.
Išlské dortíčky
Těsto:
- 32 dkg hladké mouky
- 10 dkg cukru
- 10 dkg oříšků
- 21 dkg másla
- citrónová kůra
- vanilkový cukr
Nádivka:
- 10 dkg cukru
- 3 žloutky
- 1 lžíce rybízové marmelády
- 15 dkg oříšků
- zahustit strouhanými piškoty
Ze surovin připravíme těsto – chce to trpělivost, dlouho se rozpadá do hrudek, ale nakonec se to podaří. Vyválíme na asi 3 mm placku a vykrajujeme kolečka. Ty pak pečeme klasicky na 180 stupňů zase jen pár minut. Plnit je klidně můžeme až těsněji před Vánoci. Jednoduše smícháme suroviny a plníme vyšší vrstvičkou, aby to tak akorát vyšlo. Nakonec potřeme horní díl citronovou bílkovou polevou (já preferuji) nebo čokoládovou polevou a ozdobíme polovinou vlašského ořechu.
Na surovinách na cukroví se nevyplácí šetřit. Vyberte klidně o trochu dražší mouku a kvalitní ořechy – chuť cukroví se vám pak odmění. Jako tuk mamka již dlouhé roky používá heru, já používám i máslo (například na linecké, které je pak mnohem křehčí).
Linecké cukroví
- 400 g hladké mouky
- 100 g škrobu
- 180 g moučkového cukru
- 280 g másla
- 2 žloutky
- šťáva z jednoho citronu (nemusí být)
Na linecké mám víc receptů (včetně klasického 10-20-30), ale tenhle je prostě nejlepší. Možná se divíte škrobu, ale díky němu a díky kvalitnímu máslu je cukroví úžasně jemné a křehoučké. A škrob na výsledné chuti není cítit.
Zase vypracujeme těsto, vyválíme na placku (tady klidně vyšší, zhruba 5 mm) a vykrajujeme tvary. Já dělám ráda kytičky. Do poloviny uděláme kulatý otvor – buď malým vykrajovátkem nebo v nouzi třeba náprstkem. Pečeme opět jen krátce, ideální je, když cukroví ještě ani nestihne zlátnout, protože jinak bude mít tmavší okraje. Nicméně to je samozřejmě jen vzhledová záležitost.
Nakonec plníme marmeládou – já mám nejradši malinovou nebo domácí rybízovou. Někde se obalují v moučkovém cukru, já to nedělám, jsou sladké dost i tak. A vážně úžasné.
Další můj hodně oblíbený druh patří k méně tradičním. Recept jsem vyzkoušela první rok, kdy jsem do pečení začala mluvit:) Byl na pohledu s vánočním přáním, co měla mamka založený ve své rukou psané knize receptů. Mně zaujal… a od té doby ho pečeme každý rok. Jedná se o citronové sušenky – a jak už název napovídá, klidně by se daly upéct kdykoliv přes rok jako sušenky.
Citronové sušenky
- 150 dkg másla
- 100 dkg cukru
- 3 žloutky
- kůra z 1/2 citronu
- 4 lžíce rumu
- 200 g hladké mouky
- 3 lžíce mléka
- 75 g nasekané čokolády (Orion se méně drobí)
- 50 g vlašských ořechů
Žloutky s máslem a cukrem ušleháme do pěny – jako na bábovku:-) Přidáme mléko, rum, citronovou kůru a opatrně vmícháme mouku. Jako poslední přidáme nasekanou čokoládu a kousky vlašských ořechů.
Na plech s pečícím papírem klademe lžícemi hromádky o průměru zhruba 5-6 cm. Lžíce průběžně namáčíme do misky se studenou vodou, aby se na ně těsto nelepilo. Pečeme zhruba 8-10 minut. Nelekejte se, sušenky jsou měkké, dokud jsou ještě teplé, ale do druhého dne příjemně ztvrdnou (samozřejmě zůstávají křehké).
V originálním receptu byla i máslová náplň s citronem, tu my ale nedáváme. Sušenky jsou úžasné tak, jak jsou.
Poslední největší klasika je salám. Přijde mi, že na tenhle nepečený druh cukroví má každá rodina svůj recept a trochu jiné složení. My ho děláme takhle:
Salám
- 250 g piškotů
- 40 g kakaa
- 120 g moučkového cukru
- 2 vajíčka
- 150 g hery
- necelý hrnek ořechů
- půl hrnku rozinek
Piškoty nakrájíme na malé kostičky, ořechy nasekáme. Všechny suroviny smícháme a ze vzniklého těsta uděláme válečky velikosti salámu a kuličky a obalíme ve strouhaném kokosu. Salám pak krájíme na šikmé plátky, aby se pěkně ukázala mozaika piškotů, ořechů a rozinek ve tmavém těstě…
Důlkové cukroví se u nás zabydlilo relativně nedávno, přesto už patří mezi klasiku, kterou peču každý rok.
Čokoládové důlkové cukroví
- 300 g hladké mouky
- 220 g másla
- 100 g mletých oříšků
- 70 g čokolády
- 2 žloutky
- 2 vanilkové cukry
- špetka soli
- marmeláda
- poleva z bílé čokolády
Zaděláme těsto a necháme odpočinout v lednici. V téhle chvíli je hodně drobivé, v lednici se trochu uleží, ale drobit se bude i tak. Ničemu to ale nevadí. Z těsta pak odlupujeme kousky a v dlaních z nich vyválíme kuličky o průměru cca 3 cm – tím, jak je zpracováváme v ruce, změknou a nebudou se drobit. Na plechu pak rozmáčkneme na výšku asi 1 cm a obrácenou vařečkou uděláme důlek. Ještě před pečením plníme rybízovou marmeládou. Po upečení a vychladnutí můžeme pocákat bílou polevou, vznikne pak pěkný kontrast:-)
Posledním našim tradičním druhem je masarykovo cukroví. Ani to se u nás nezabydlilo před dlouhou dobou, ale oblíbila si ho hlavně mamka, takže také už dělá tradičně. Buďte opatrní s kvalitou ořechů – tady je opravdu úplně zásadní. Čerstvé, voňavé ořechy cukroví povýší na opravdovou lahodu.
Masarykovo cukroví
- 30 dkg hladké mouky
- 20 dkg hera – máslo
- 10 dkg cukr moučka
- 1 lžíce kakaa
- 17 dkg lískových ořechů
(Mimochodem, toto je vlastně recept na linecké cukroví 10-20-30, co jsem zmiňovala výše. Pro mě je ale těsto na linecké málo křehké. Tady je to naopak výhodou, nechceme, aby hrozilo drobení.)
To je tedy naše klasika, kterou budeme péct i letos. Pak ještě dodám obrázky a množství kousků, na které jednotlivé recepty vyjdou.