Kottu – dobrota ze Srí Lanky, kterou si snadno uděláte i doma
Na dovolené na Srí Lance jsme toho hodně ochutnali, většina věcí nás ale nenadchla. Ovšem kottu – to je něco jiného! Dělá se vlastně ze zbytků a přitom je to ohromná dobrota. A jeho příprava na ulici má ještě zajímavou atmosféru. Po návratu jsem ho vyzkoušela doma a musím říct, že chuťově se od originálu téměř neliší. Zde je slíbený recept pro ty, co s námi kottu ochutnali a také se pro něj nadchli:-)
S jídlem na Srí lance je to poměrně těžké. Všechno je tam hodně, ale opravdu hodně ostré. Typické je rice and curry – kopa rýže a k tomu 5 mističek s různými omáčkami – ať už si vyberete zeleninovou variantu, kuře nebo rybu, bude pálit vždycky všechno. Jedinou cestou pro někoho, kdo ostrá jídla nemusí, je jíst sladké – i v pečivu je to téměř jediná varianta něčeho, co nepálí.
Trošku jednodušší je to s jídly připravovanými přímo na ulici. „Kuchaři“ koukáte přímo pod ruce a můžete si říct, že nechcete ostré – aspoň trochu anglicky tam totiž umí skoro každý. Takže tady jsem měla šanci, že se jednou pořádně najím i já:)
Zmínila jsem, že kottu se dělá vlastně ze zbytků. Zní to hrozně, ale důvod je jednoduchý. Tradičně se ráno připravují placky „rotti“ – placky z mouky, kokosu, vody a soli, které se plní různými náplněmi (pálivými samozřejmě). Třeba vajíčkem s trochou koření (čti chilli), zeleninou, kuřetem a podobně. Různé rolky pak zakoupíte po celý den ze stojánků vystrčených přímo v ulici – stačí ukázat a ochotný prodavač vám je zabalí do novin (hygienické to moc není, ale aspoň neřeší recyklaci:)).
Placky, které zbydou, se v tamních tropických podmínkách nedají uchovávat do druhého dne – nezbývá tedy, než je nějak zpracovat, takže se z nich na večeři dělá kottu, jakási zeleninová směs. Smaží se na velkém kovovém plátu a kuchař směs seká pomocí dvou kovových destiček. Ulicí se potom nese typické klepání a ve všech vyvolává chutě:-) Dnes navíc není problém sehnat kottu po celý den, protože si získalo velkou oblibu.
Variant kottu je více – kromě zeleniny se do směsi přidává naložené kuře nebo ryba, my si uděláme nejjednodušší verzi s vajíčkem. Tak pojďme rovnou na recept. Příprava není složitá a většinu surovin budete mít normálně doma.
Na 6-8 placek rotti potřebujeme:
- 1 hrnek klasické hladké mouky
- 1/2 hrnku strouhaného kokosu
- 1/2 lžicky soli
- necelý hrnek vody
Smíchejte sypké suroviny, vodu přilévejte postupně, abyste získali husté, jen mírně lepivé těsto (nejlépe se zpracovává rukou). Nechte ho chvilku odpočinout a potom z něj válečkem na těsto dělejte placky velikosti vaší pánve. Pro účely kottu – čím tenčí, tím lepší (ideálně cca 1 milimetr silné). Jde to poměrně dobře, nebojte se těsto podsypat, pokud se vám při vyvalování lepí.
Pánev rozehřejte na sucho na 3/4 výkon a placky opékejte z obou stran, až se na nich budou zespoda tvořit hnědé puchýřky. Trvá to tak 1-2 minuty z první strany a půl minuty z druhé. Hotové placky skládejte na sebe, aby si udržely teplo.
Pokud placky nespotřebujete na kottu, můžete je použít jako přílohu k masu.
Na kottu pro dvě osoby budeme potřebovat:
- 5 velkých listů bílého zelí
- 2 střední mrkve
- 1 velkou cibuli
- 1 pórek
- 3 vejce
- lžíci oleje
- větší špetku soli
- lžičku kari koření
- chilli
- 3 placky rotti
Zeleninu nakrájíme na tenké plátky – zelí na čtverečky nebo obdélníčky o straně asi 2 cm, mrkev a cibuli na tenká půlkolečka a pórek klasicky na plátky. Olej na pánvi rozpálíme skoro na maximum a vložíme na něj cibuli, zelí, mrkev i pórek a smažíme 3-5 minut skoro do měkka. Přidáme placky rozkrájené na malé nudličky (0,5 x 2 cm) a poté do směsi rozklepneme všechna vajíčka a mícháme, aby se vejce srazila a obalila celou směs. Ochutíme solí a kari kořením – můžeme použít i indické, i když to srí lanské je trošku jiné, nakonec to ale tak velký rozdíl nebude. No a kdo chce mít opravdový srí lanský zážitek, do každé porce si přidá 2 vrchovaté lžíce chilli!