Gianduja – nízkosacharidová čokoládová dobrota
Musím se ještě za tepla podělit o úžasný recept na gianduju – italský nugát, který se dá perfektně připravit doma – na horší časy:-) Nebo třeba dát někomu jako dárek. Jedná se vlastně o mléčnou čokoládu s ořechy – a když si ji připravíte doma a vhodně osladíte, je elegantní a chutnou podobou malého (a sytého) mlsu:-)
Gianduja údajně vznikla z nouze:-) Datuje se do doby vlády Napoleona, protože Italové už tehdy měli čokoládu v oblibě, jenže kvůli obchodním válkám byl najednou nedostatek kakaa. Zato velmi dostupnou a kvalitní surovinou jsou v Itálii lískové ořechy (zejména ty z oblasti Piemonte!), takže v podstatě začali pančovat čokoládu ořechovou pastou… A vznikla gianduja. Hm, takové podvody si nechám líbit… ;)
Poprvé jsem ji ochutnala v místě vzniku – v Turíně. A ani při následujících cestách do jiné části Itálie jsem neodolala a vždycky jsem si balíček koupila. Naštěstí už se dnes dá koupit slazená maltitolem – pořád to není úplně LC košer, ale rozhodně lepší než klasický cukr.
Gianduja se dnes navíc vyrábí v několika verzích: klasická mléčná, pak taková víc hořká, kávová nebo třeba pistáciová.
No a tak jsem přemýšlela, jak ji vyrobit doma. Našla jsem recept, který zřejmě používají opravdu v cukrárnách (je rozepsaný na šíleně velké množství:)). Přizpůsobila jsem vhodným surovinám a vyzkoušela jsem rovnou dvě verze, lískooříškovou i pistáciovou. A musím říct, že je to úžasná dobrota.
Pozor, recepty stojí na kvalitních (a tedy i dražších) surovinách. Pokusím se získat lískovou pastu přímo z piemontských oříšků a pro luxusní verzi vyzkouším s ní – levné ořechy nejsou tak výrazné, stejně tak u pistácií. A i do kakaa se vyplatí investovat – levné „hořké kakao“ ze supermarketu neudělá takovou parádu jako kvalitní kakao. Já jsem použila dva druhy kakaa:
- Kakao z Peru (https://www.manucafe.cz/kakao-boby-a-cokolada-x2s12007)
- Madagaskarské nealkalizované kakao (https://www.scuk.cz/knakousnuti/hledat?q=kakao&ref=SEARCH)
Myslela jsem, že to z manucafé bude chuťově výraznější, ale nedá se to tak úplně říct, obě jsou každopádně méně hořká, než to klasické, zato mají mnohem víc chuti.
A teď už slíbený recept.
Na 300 g gianduji potřebujeme:
- 100 g kakaového másla
- 70 g kakaa
- 70 g sušeného plnotučného mléka
- 150 g lískooříškové nebo pistáciové pasty
- 50 g erytritolu (nebo podle chuti)
Erytritol rozmixujeme do hladka, nemá se totiž v čem rozpustit a tvořil by jinak krupičku. Kakaové máslo koupíte třeba ve zdravé výživě (já mám od firmy Bio nebio), bohužel nejde nahradit ani klasickým, ani kokosovým – kakaové je za pokojové teploty tvrdé a tudíž způsobí, že nám čokoláda správně ztuhne.
Kakaové máslo pomalu rozpustíme (například v mikrovlnce) a smícháme se všemi ingrediencemi. Pokud chceme směs hladkou, ještě umixujeme v mixéru, pokud to zvládne (je to taková hustá pasta). V původním receptu je, že se pasta mixuje 2 x 24 hodin!
Směs naneseme na plech vyložený pečícím papírem (do výšky asi 1 cm), můžeme povrch ještě posypat ořechy a necháme v chladnější místnosti ztuhnout. Potom opatrně nalámeme nebo nakrájíme na kostičky.