
Dýňová korma s lososem – indickou kuchyní ke zdraví! #AIP, paleo, low carb recept
Miluju indickou kuchyni, ale spousta receptů je postavená na rajčatech, kterým se AIP vyhýbá. Pak mi došlo, že korma rajčata neobsahuje, naopak má spoustu koření, které je výrazně protizánětlivé a tak může pomáhat proti autoimunitním onemocněním. Ale hlavně je to hrozná dobrota, takže si ji určitě uvařte všichni :-)
Zřejmě nejvíc protizánětlivá je kurkuma. Pokud ji neznáte čerstvou, představte si ji jako štíhlejší zázvor, obvykle méně rozvětvený – a hlavně pod šlupkou sytě oranžovo žlutý. Pozor, barví, takže pokud nechcete mít žluté prsty (vydrží to tak dva dny), musíte strouhat v rukavicích. Oproti zázvoru má mnohem jemnější chuť, která je trochu do mentolova.
Na 4 štědré porce potřebujeme:
- 1 velkou cibuli
- 2 lžíce kokosového oleje
- 3 velké stroužky česneku
- asi 7 cm čerstvého zázvoru, nastrouhaného
- asi 15 cm čerstvé kurkumy, nastrouhané
- 1 lžíce mleté cejlonské skořice. Pokud máte klasickou skořici, dejte asi půlku, je výraznější
- lžička sušené mleté kurkumy
- 2 lžičky koření garam masala (pro AIP vynechte)
- 1/2 litru kokosového mléka (používám bio Aroy-D)
- 1/2 dýně hokaido
- 1/2 bulvy fenyklu
- 1 lžíce rozinek
- 1 lžička soli
- šťáva z 1 citronu
- 2 lžičky medu
- 3 lžíce strouhaného kokosu
- kokosové chipsy a koriandr na posypání
- Losos, jen klasicky opečený na pánvi
Cibuli nakrájíme na kostky a na kokosovém oleji osmahneme do sklovata. Přidáme prolisovaný česnek, čerstvou kurkumu, zázvor, skořici i mletou kurkumu a asi 2 minuty opékáme. Tím se všechno koření hezky rozvoní.
Zalijeme kokosovým mlékem, osolíme, přidáme dýni nakrájenou na kostky a fenykl na tenké plátky a pomalu vaříme asi 10 minut, až dýně změkne, ale nerozvaří se „na kaši“.
Směs zahustíme strouhaným kokosem, okyselíme citronovou šťávou dle chuti, přidáme med a rozinky. Podáváme s hrstí koriandru, kokosovými plátky, opečeným lososem a například s květákovou rýží.
