Aktualizováno: 8 tipů na práci s kokosovou moukou jako náhradou klasické při nízkosacharidovém/keto pečení – jak to udělat, aby se povedlo.

Pečení (buchet, chlebů, dezertů) je vždycky trochu alchymie. V klasickém pečení platí, co nejpřesněji dodržovat recept, protože i malá změna v množství jedné suroviny může výrazně změnit výsledek. Nicméně ani tak není vyhráno, protože se může stát, že tahle vajíčka jsou větší, tato mouka více saje… No a co teprve práce s kokosovou moukou. Dost možná už se vám stalo, že jste vyzkoušeli „ověřený recept z internetu“ a těsto bylo příliš tekuté nebo naopak příliš tuhé, výsledek se rozpadal a podobně… Kokosová mouka je na práci opravdu hodně specifická – takže si pojďme říct, co máme za možnosti, abychom dosáhli vždy nejlepšího výsledku.

Narozdíl od mandlové mouky, která se celkem dá zaměňovat s jinými druhy mouky zhruba 1:1, s kokosovou si musíme více hrát. Přitom ale málokdo chce péct jen z mandlové – kvůli alergiím nebo prostě tomu, že nechceme jíst tolik ořechů. Kokosová mouka ale mnohem více saje. Počítejme, že pečeme nějakou buchtu typu perník, bábovka nebo bublanina na malý pekáček (cca 10-12 porcí). Pokud zaměníte mandlovou za kokosovou ve stejném poměru, skončíte se sypkou hmotou. Co tedy s tím?

  1. Dejte kokosové jen třetinu. Pokud nahrazujete kokosovou moukou jinou mouku uvedenou v receptu, odolejte pokušení přidat jí víc a opravdu dejte jen třetinu toho, co je uvedeno.
  2. Více vajíček. Pokud jsou v receptu 2-3 vejce, nebojte se dát jedno až dvě navíc. Kokosová mouka nejlépe pracuje s větším množstvím vajec.
  3. Přidejte tuk. V LC se tuku nebojíme, takže pokud chcete mít šťavnatý výsledek, nebojte se přidat kokosový olej nebo máslo (zhruba 1/3 hrnku na uvažované množství). Tuk nám dodá pocit šťavnatosti.
  4. Použijte zeleninu nebo ovoce. Dostatek šťavnatosti nám do koláče dodá jedna malá nastrouhaná cuketa, jablko, pokud nedržíte sacharidy úplně nízko, nebo třeba červená řepa, pokud se hodí do receptu (např. brownies).
  5. Tajná zbraň: avokádo. Technicky by se dalo shrnout do předchozího bodu, avokádo má ale výsadní postavení. Obsahuje hodně zdravého tuku a ten nám spolu s vlhkostí dodá koláči krémovitost a šťavnatost.
  6. Další varianta – do sladkého pečení: banán. Díky jeho mazlavé konzistenci bude těsto pěkně držet pohromadě. Prostě rozmačkejte přezrálý banán v misce vidličkou a smíchejte se všemi ostatními ingrediencemi.
  7. Mletá semínka! Mleté lněné nebo chia semínko s vlhkostí vytvoří „gel“, který pomůže těsto držet hezky pohromadě a dodá vláčnost. Stačí dvě lžíce semínek a textura dezertu se kompletně změní (k lepšímu:))
  8. Nebo prostě dodejte vlhkost. Kokosové mléko je na to super, propojí se s chutí kokosu. Může ale posloužit i smetana nebo třeba jogurt – a jako poslední záchrana prostě trocha vody. Jen to zase nepřežeňte:-)

Pokud byste si těsto rádi osahali a chtěli dostat spoustu tipů a rad, jak na nízkosacharidové pečení obecně a odnesli si ozkoušené recepty na bublaninu, sušenky, krekry i chleba, přijďte na můj kurz nízkosacharidového pečení

A pokud by se náhodou stalo, že upečete drobivou buchtu, které chybí chutná vlhkost, ozdobte nějakým krémem. Například avokádo s trochou ořechového másla. Nebo mascarpone a podobně. Pomůže vám podržet těsto pohromadě a přidá na chuti:-)

Pokud se Vám mé recepty a tipy líbí, přihlašte se pod článkem do newsletteru nebo sledujte Facebook K Nakousnutí, ať vám nic neuteče!

Vaření je moje vášeň! Miluju experimentování, vymýšlení nových receptů a práci s čerstvými surovinami. Dovolte mi přenést trochu toho nadšení na vás v receptech nebo kurzech!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top