Video 14: AIP: Mějte zdraví ve svých rukou!
Nespoléhejte na to, že za vás vaše zdravotní problémy vyřeší lékař nebo nějaká pilulka. Nebo já :-) Mějte své zdraví ve svých rukou.
Možná to bude znít naivně, ale náš organizmus vlastně nechce nic jiného, než se uzdravit. Tělo nenapadá své buňky s radostí, nesnaží se o to vám působit bolest. Naopak, tělo je naprogramováno na automatickou obnovu jakéhokoliv problému, který se vyskytne. Díky tomu jste v životě už tolikrát snadno překonali nachlazení, trávicí problémy po tom, co jste snědli něco zkaženého, vyléčili štípnutí komárem nebo třeba zlomeninu.
Tělo se chce vyléčit. Jen my mu trochu házíme klacky pod nohy: nedáváme mu dostatek spánku, zažíváme neustálý zvýšený stres a škodíme mu různými vlivy z prostředí. Může se jednat o život s plísní, alergeny nebo pesticidy ze stravy a nebo prostě krmíme tělo tím, co mu nevyhovuje a ač už nám o tom dlouho povídá v podobě únavy, pupínků, špatných nehtů, bolestí hlavy, bolestivé menstruace, výkyvů nálad, problémů se spánkem nebo trávicích obtíží, my tyto signály nejsme zvyklí poslouchat.
A pokud už ano, obvykle vyřešíme jen následek a ne příčinu. Na bolest hlavy, nadýmání i nespavost si vezmeme nějakou tabletku. V případě problémů s nehty nebo vlasy hledáme ten správný šampon nebo doplněk stravy. Ale zamýšlíme se nad tím, proč se nám daný problém ozývá a jaká může být jeho původní příčina? Jen velmi málo.
Vezměte to, že se vám objevila autoimunitní nemoc, jako příležitost. Je to vlastně tak velké volání o pomoc, že jej nemůžeme ignorovat, nemůžeme přeslechnout. Nemoc nám říká, že se máme zastavit. Zamyslet se nad tím, co děláme špatně. Staráme se o sebe dobře nebo dáváme pracovní priority a rodinu okolo sebe na první místo a my pak padáme únavou a starostmi? Dáváme dostatečný důraz na to, co jíme, jakým způsobem se hýbeme a jak dlouho spíme, nebo na to nemáme čas?
Nehledejme jednoduchá řešení – ta jsou obvykle jen nějakou náplastí, která ale samotnou příčinu nelepší. Ano, dost možná nás to bude stát mnoho energie a času. Ale odvděčí se vám to v podobě trvalého zlepšení vašeho zdraví (možná i v dalších oblastech, než jsou příznaky vaší autoimunitní nemoci) a ne jen mírnění následků.
Nečekejte prosím ani, že za vás všechno vyřeší lékař. A tím nechci vůbec říct, abyste s lékařem nespolupracovali nebo nebrali léky, které vám předepíše. To vůbec ne. Co tím chci říct je, že lékař vás nezná dokonale, není ve vašem těle. Jen vy sami víte, jak se cítíte. Lékaři nezbývá, než vás léčit na základě zkušenosti o tom, co často fungovalo ostatním pacientům.
Náš medicínský systém je nastavený tak, že každý lékař léčí jen tu část, která mu přísluší. Endokrinolog štítnou žlázu, gynekolog problémy s otěhotněním a gastroenterolog problémy s vaším trávením, i když všechny tyhle věci mají často společnou příčinu – autoimunitní charakter a poškozená střeva. Takže nám nezbývá, než se o naše zdraví zajímat sami a souvislosti tam najít.
Nikdo z nás samozřejmě nemá ambice stát se odborníkem na všechno okolo zdraví. Přesto se zajímejte o svoji nemoc, hledejte informace, sledujte videa, jako jsou tato. Najděte si na internetu komunitu stejně nemocných a inspirujte se od nich, co už si nastudovali a jak k problému přistupují.
U lékaře se pak zajímejte. Jaké vedlejší účinky má léčba, kterou navrhuje? Jaké jsou alternativy? Jak velká je šance, že to zabere? I u medikace je léčba, která vám třeba na začátku uleví od nejhorších bolestí, často pokus a omyl – co pomáhá jednomu, druhému zabrat nemusí a ještě u něj může projevit spoustu nežádoucích účinků. A často je léčba poměrně drastická, v podobě hormonů nebo potlačování imunity, takže se ujistěte, že máte o daných lécích dostatek informací a nenechte se do něčeho natlačit.
A pokud by se vám postup lékaře zdál příliš netrpělivý a nebyl by s vámi ochotný spolupracovat a vysvětlit vše, nebojte se požádat o pomoc jiného, třeba i takového, který je nakloněný i alternativní léčbě. Ovšem znovu musím zopakovat, že není cílem lékaře neposlouchat nebo dělat věci, které jsou v rozporu s jeho doporučeními!
A ať už se rozhodnete pro jakoukoliv léčbu a úpravu životního stylu, sledujte své tělo. Sledujte, co s vámi změny dělají. Po čem a kdy je vám líp, kdy naopak hůře? Sledujte i malé změny, drobnosti, jako je stav pleti, pocit v břiše po jídle, vaše nálady nebo jak se vám v noci spalo. Ideální si je všechny příznaky a zároveň možné vlivy zapisovat, díky tomu budete mít lepší přehled i trochu zpátky.
Buďte svým vlastním nadšeným průzkumníkem. A hlavně, dejte tělu a sobě důvěru, že to dokážete. I když to třeba bude nějaký čas trvat. Možná dlouhý. A ani to nebude lehké, mluvíme tu o velkých a komplexních změnách v životním stylu. Ale bude to stát za to. Vaše tělo není nepřítel, je na stejné straně jako vy. Věřte tomu, že tělo vás navede na správnou cestu, když ho budete poslouchat.