Video 11: 4 věci, které má smysl udělat před tím, než se pustíte do autoimunitního protokolu

Promyslete, jestli je AIP opravdu pro vás.

Autoimunitní protokol má často docela zázračné výsledky, ale je nutno říci, že se nejedná o nic jednoduchého. Počítejte alespoň se třemi měsíci na poměrně přísné eliminační dietě. A i když teď máte na začátku pravděpodobně hodně motivace a chuti se do toho pustit, akceptujte to, že to stejně bude těžké. Možná budou momenty, kdy budete litovat, že jste se do toho pustili. Možná budou dny, kdy budete zoufalí, že si si nemůžete dát dobrotu, kterou jste dřív zaháněli chmury nebo že nemůžete vyrazit do restaurace na večeři. Počítejte s tím. Jestli máte pocit, že na to nejste připraveni, ještě počkejte, studujte informace a pusťte se do toho v momentě, kdy budete opravdu rozhodnuti.

Autoimunitní protokol nejde dost dobře zkusit na měsíc a pak se vrátit k běžné stravě. Ten měsíc vám bohužel v ničem nepomůže a po návratu ke klasickému jídlu Vám pravděpodobně bude mnohem hůře než teď. A hlavně, za ten měsíc pravděpodobně vůbec nepoznáte, jestli by AIP mohlo pomoct nebo ne – vaše tělo potřebuje více času na to si na nový jídelníček zvyknout a zklidnit příznaky nemoci.

Buďte rozhodnutí v eliminační fázi vydržet alespoň tři měsíce a potom v zavádění potravin alespoň dalších 6 měsíců, spíš déle. A nějaké restrikce už možná budete držet do konce života. Třeba to půjde rychleji a vy pak budete příjemně překvapení. Ale lepší být připraven na tu delší variantu. Odměnou Vám pak bude život bez bolesti, bez nemoci a dalších přidružených zdravotních problémů. Budete mít více energie a chuti do života!

Připravte si plán na první týden

Začátek může být těžký, protože najednou děláte opravdu velké změny v jídelníčku. Najednou si nemůžete dát housku nebo jogurt jako rychlou snídani před odchodem s dětmi do školky, po cestě z práce zahnat hlad koláčem koupeným v pekárně a nebo si dát kafe, když si chcete udělat klidnou chvilku po obědě. Co vám v tomhle pomůže nejvíc, je příprava.

Prohlédněte si recepty na mém blogu i jinde a rozmyslete, co budete vařit. Ideálně mějte rozmyšlená všechna jídla: snídaně, obědy i večeře. Na začátek to neberte složitě – stačí maso, kopec zeleniny a 2 lžíce kvalitního tuku na porci. Ale radím najít si i nějaký recept, na který se fakt těšíte, abyste neměli pocit, že nic dobrého nemůžete :-) Doporučuju třeba Kormu s lososem z mého blogu, odkaz dám do popisu videa – to je opravdu dobrota a není to moc práce, můžete jí připravit víc porcí a i zmrazit.

Popřemýšlejte i o ostatních situacích, kdy dnes řešíte jídlo a pití: Jste zvyklí k obědu pít coca-colu? Co si dáte místo ní? Doporučuju limonádu z tibi krystalů nebo hodně ředěný ovocný mošt bez konzervantů. A ten spíš jen pro přechodné období, v rámci AIP si je lepší na sladké nápoje odvyknout úplně.

Co káva, když si půjdete sednout někam s kamarádkou? Jemně perlivá voda je dost nouzovka. Ale většina kaváren a restaurací nabízí buď kvalitní sypané čaje, tak si vyberte třeba nějaký zelený, který je plný antioxidantů. A nebo čaj ze zázvoru nebo čerstvé máty. Ten zázvorový si můžete dát i ve větší společnosti a nikdo se nebude divit, že si nedáte pivo, protože zázvor mají všichni spojený s nachlazením.

No a co nějaké rychlovky? Může se stát, že večer přijdete domů unavení a už se vám nebude chtít vařit večeře. Nebo že se zdržíte a budete potřebovat nějakou svačinku, než se dostanete k pořádnému jídlu. I svačina by měla být co nejvíc kompletní z hlediska sacharidů, tuku a bílkovin. Takže popřemýšlejte, co by vám jako taková svačinka vyhovovalo. Jedna z variant (kterou můžete mít stále v práci) je plechovka tuňáka nebo tresčích jater a k tomu nějaká zelenina. Nebo neslazené kokosové chipsy s kouskem ovoce. A podobně. I na večeři je dobré mít záložní plán. Něco připraveného v mrazáku nebo třeba zavařená domácí (nebo kvalitní farmářská) paštika a čerstvá zelenina.

Napište si seznam všech věcí, které vás trápí.

V klidu si chvíli sedněte a sepište si všechny příznaky vaší autoimunitní nemoci, jež vám dnes znepříjemňují život. Určitě tam patří všechny bolesti, únava, klidně buďte specifičtí, třeba že se už ráno probouzíte nedospalí a pak že jste unavení po obědě.

Pak to ale rozšiřte i na všechny ostatní věci, které s nemocí možná nesouvisí, ale stejně jsou více či méně nepříjemné. Pupínky nebo akné na obličeji, dekoltu nebo zádech. Roztřepené nehty nebo padající vlasy. Jakékoliv bolesti, u mě to třeba byly běžné bolesti ve šlachách v chodidlech (které jsou příznakem snadného zánětu). Afty v ústech, bolest a citlivost zubů nebo dásní. Bolesti hlavy nebo migrény. Bolestivá menstruce nebo potíže s otěhotněním. Výkyvy nálad. A tak dále, klidně nad tím přemýšlejte víc dní a postupně připisujte cokoliv vás napadne.

Tento seznam vám velmi pomůže s motivací po prvním zhruba měsíci, kdy ta první chuť do AIP programu opadne, ještě možná neuvidíte žádné velké pokroky v příznacích nemoci, ale pravděpodobně už se budete cítit líp v minimálně některých těchto oblastech. Zmizí pupínky, budete méně unavení, bolesti hlavy budou slabší nebo méně běžné. Jsou to drobnosti, ale budou vám dokazovat, že to stojí za to a že se vaše tělo uzdravuje. Do seznamu se pak podívejte každý týden nebo dva vyhodnoťte, co se vám zlepšilo. A oslavujte každý drobný pokrok!

Zajistěte si podporu okolí.

Tyto změny nejsou nic lehkého. Pokud budete mít podporu svého okolí, budete to mít mnohem snažší. Vysvětlete nejbližší rodině, do čeho se to chcete pustit a proč. Pusťte jim některá videa nebo dejte přečíst nějaké články nebo knížku, pokud budou mít zájem, ať tomu taky porozumí.

Nenuťte je jíst to, co vy. Připravte je na to, že vy budete jíst hodně zeleniny, maso ke každému jídlu. Ostatním k tomu můžete třeba udělat ještě rýži – nebo si ji mohou udělat sami. Dost možná se k vám postupně přidají a přílohu časem už ani vyžadovat nebudou.

Poproste o podporu partnera, kamarádky, spolubydlící. První týdny na ně možná budete mít míň času, protože budete muset víc energie věnovat plánování, vaření a úpravám životního stylu. Ostatní vám mohou pomoct i fyzicky, třeba s nákupy nebo přípravou jídla, ale i jen psychicky, že v tom budou s vámi, nebudou se tvářit naštvaně, že s nimi nepůjdete do restaurace nebo na zmrzlinu a podobně. Poproste je, aby před vámi nejedli jídla, která by vám mohla nejvíc chybět, jako jsou v mém případě croissanty nebo cheesecake :-)

Ne vždy je rodina zcela nápomocná. Pokud u ní podporu nenajdete (ostatně i pokud jo), hledejte komunitu lidí, kteří jsou v AIP s vámi. Najdete ji třeba u nás ve Facebookové skupině, odkaz vám dám do popisku videa. Můžete se vzájemně motivovat, inspirovat v receptech, ptát se na značky konkrétních produktů, které jsou v souladu s pravidly a nebo jen hledat podporu. Budete se cítit lépe, když budete mít možnost své starosti a radosti sdílet s ostatními.

Pokud se Vám mé recepty a tipy líbí, přihlašte se pod článkem do newsletteru nebo sledujte Facebook K Nakousnutí, ať vám nic neuteče!

Vaření je moje vášeň! Miluju experimentování, vymýšlení nových receptů a práci s čerstvými surovinami. Dovolte mi přenést trochu toho nadšení na vás v receptech nebo kurzech!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to Top