Video 10: Je autoimunitní protokol právě pro Vás?
Máte nějaké zdravotní problémy a přemýšlíte, jestli by Vám mohl pomoci autoimunitní protokol? Tohle video vám přinese pár otázek a odpovědí, které vám to pomohou rozklíčovat.
Prokázaných autoimunitních nemocí už je více než 100, mezi ně patří třeba záněty štítné žlázy, revmatoidní artritida, roztroušená skleróza, střevní autoimunitní záněty, různé kožní nemoci jako lupénka a nebo systémový lupus. Odkaz na kompletní seznam dám do popisku videa. Další stovka nemocí je v podezření. A pak jsou tu další nemoci, které sice nespadají do autoimunitních, ale imunitní systém v nich hraje velkou roli: deprese, astma, alergie, cukrovka druhého typu nebo akné.
U všech těch má smysl začít se stravovat podle zásad palea a nebo se rovnou pustit do autoimunitního protokolu, který je sice striktnější než klasické paleo, ale má větší potenciál odhalit všechno, co by Vám mohlo ve stravě vadit a navíc přidává změny v životním stylu, které mají na autoimunitní choroby velký vliv.
Možná máte autoimunitní chorobu již dlouho, berete na ni i několik druhů léků. A možná máte těch chorob rovnou více najednou. I v tom případě jste vhodný kandidát pro AIP. Čím delší je vaše autoimunitní kariéra, tím déle může trvat, než se vaše příznaky zmírní nebo vymizí. Možná delší dobu neuvidíte žádnou změnu a budete muset na eliminační fázi diety vytrvat déle. Ale i tak pravděpodobně nakonec zlepšení s autoimunitním protokolem dosáhnete.
A také je možné, že ještě nemáte žádnou autoimunitní nemoc potvrzenou, nemáte oficiální diagnózu a přesto máte nějaké podezření. A možná trpíte některými z typických symptomů, jako je velká únava trvající mnoho hodin, bolesti kloubů nebo svalů, které se nedají spojit s přílišnou aktivitou, najednou jste začali bezdůvodně ztrácet váhu a nebo naopak přibíráte a váhy se vám nedaří zbavit, trápí vás migrény nebo různé kožní problémy a nebo se Vám nedaří otěhotnět.
Všechny tyto příznaky mohou být předzvěstí autoimunitní nemoci, ale samozřejmě nemusí. AIP vám od nich dost pravděpodobně uleví, ale je otázka, zda to není zbytečně restriktivní protokol. V této fázi je možná jednodušší vyzkoušet stravu z opravdových, nezpracovaných potravin, bez lepku a mléčných výrobků a inspirovat se všemi ostatními oblastmi AIP jako je práce se stresem, důraz na kvalitní a dlouhý spánek, rozumný pohyb, práce se svojí myslí a podpora okolí. A k eliminační fázi AIP se uchýlit až když tato cesta ani po několika měsících nepomůže.
Protokol bude svědčit těm, kdo se rádi dozvídají něco o svém těle, rádi sledují, jak na ně jednotlivé vlivy působí. Je vhodný pro ty, kteří jsou připraveni obětovat (zejména ze začátku) dost času učení se nových věcí, zavádění různých změn ve svém životě. A pro experimentátory, kteří rádi vaří a zkoušejí nové recepty.
A pro koho autoimunitní protokol není vhodný? Za prvé pro osoby s poruchami příjmu potravy. Pokud jste třeba i někdy v minulosti trpěli na mentální anorexii a přehnaně jste omezovali jídlo, příliš restriktivní eliminační fáze by mohla vaše problémy znovu spustit. To samé platí i pro ostatní poruchy, například bulimii nebo různé obsesivní chování v souvislosti s jídlem. V takovém případě se prosím do autoimunitního protokolu pouštějte pouze ve spolupráci s certifikovaným terapeutem a ideálně i s psychologickou pomocí.
Za druhé pro ty, jejichž hlavní cíl je zhubnout a zlepšení zdraví je pro ně trochu na vedlejší koleji. Ano, na autoimunitním protokolu se pravděpodobně časem přirozeně dostanete na svoji správnou váhu, protože se vaše tělo dostane do pohody, vyléčí všechny záněty a upraví hormonální hladiny, které vám teď v hubnutí brání. Ale pokud se budete příliš soustředit na hubnutí, bát se větších porcí jídla nebo se vlastně bát jídla úplně, nikdy do sebe nedostanete dostatek živin, které pro hojení autoimunitních nemocí potřebujete. Takže buď použijte jiný stravovací režim pro hubnutí jako první a časem třeba postupte k autoimunitnímu protokolu kvůli zdraví, nebo se rozhodněte váhu nějaký čas neřešit a dát tomu volný průběh.
A za třetí, pro ty, jejichž hlavním nebo jediným cílem je zbavit se léků. Ano, je dost možné, že se alespoň části léků po delším čase na autoimunitním protokolu zbavíte. Není to ale jeho hlavní cíl a není vhodné se na to upínat. Cílem AIP je upravit vaše zdraví do stavu, kdy se budete cítit dobře, budete mít více energie a žít bez bolesti – a vaše imunitní nemoc nebude postupovat. Ať už to bude s léky nebo ne.
No a potom pro vás také autoimunitní protokol nemusí být vhodný, pokud trpíte jen nějakými drobnými problémy, ale není zatím žádné podezření na autoimunitní onemocnění. Je nutné říct, že AIP je hodně restriktivní, náročný a tudíž pro drobnější problémy může být zbytečný. V takovém případě se AIP můžete inspirovat a vyzkoušet zatím některé změny, například vynechat všechny zpracované potraviny, lepek a mléčné výrobky, můžete třeba vyzkoušet program Whole30. Pracujte i na své psychice, uklidňování stresu, hodně spěte. Je dost pravděpodobné, že už tyhle změny vám hodně pomůžou a minimálně vás posunou správným směrem.
A ještě si položte otázku, jestli je na to teď ten správný čas. Pokud procházíte nějakým složitým stresovým obdobím jako je například rozvod nebo změna zaměstnání, s AIP raději počkejte. Je lepší se do něj pouštět v době, kdy mu budete schopni věnovat dostatek času a psychické energie.
Nejlépe se začíná asi na začátku podzimu: je velká nabídka lokálního sezónního ovoce a zeleniny a tak se snadno uplatňuje pestrost v jídle. To samé platí pro léto, ale v létě je více svodů v podobě zmrzliny nebo posezení na pivku někde na zahrádce restaurace :-) Nejtěžší je to asi brzy z jara, kdy farmářům dochází loňská zelenina a ještě není v nabídce ta první jarní.
Ale tohle neberte příliš vážně. Pokud budete hledat důvody, proč ještě nezačít, třeba že příští měsíc vás čeká velká rodinná oslava nebo firemní večírek, nezačnete nikdy. Pokud nemáte opravdu velký důvod, proč to odložit, jako jsem zmiňovala před chvilkou, prostě se rozhodněte a začněte hned. Uvidíte, že nebudete litovat!
A jestli vám to nevyhovuje, nemusíte do toho skákat rovnýma nohama ze dne na den. Je úplně v pořádku jít po postupně, měnit jídelníček a návyky po částech. O tom si budeme povídat v jednom z příštích videích.